Zákaz použití TiO₂ v potravinách

Zákaz TiO2 v potravinách

Závěr hodnocení EFSA:

Studie všeobecné toxicity a vlivu na orgány, včetně nově provedené studie EOGRT s E 171, neindikovaly nežádoucí účinky až do dávky 1 000 mg/kg tělesné hmotnosti za den. Také nebyly žádné účinky zaznamenány ve studiích získaných z literatury s TiO2 NP > 30 nm až do nejvyšší dávky testováno na 100 mg/kg tělesné hmotnosti za den.

Před čím nás zákaz reálně chrání?

Na obrázku je 80g TiO2 – denní bezpečná dávka 1000 mg TiO2/ kg tělesné váhy pro člověka  vážícího 80Kg.

Protože legislativa však dovoluje maximální obsah TiO2 v jídle 1%, znamená to, že obsah talíře by uvedený člověk musel sníst denně ve formě nejméně 8 kilogramů jídla!!!  Takový zákaz je zcela zbytečný a nechrání nás před ničím reálným.

Co dalšího zákaz znamená pro obyvateleBudeme jíst staré náhražky?

E171- TiO2 se používá jako bílý pigment, který v minulosti nahradil používané bílé pigmenty s vedlejšími účinky, především:

Známé negativní účinky CaCO3– zvyšuje krevní tlak; způsobuje malé nebo žádné močení; otok, rychlý nárůst hmotnosti; nevolnost, zvracení, zácpu, zvýšenou žízeň, svalovou slabost, bolest kostí, zmatenost, nedostatek energie nebo pocit únavy. Může způsobit zásadní potíže v kombinaci s vitamíny, především vitamínem D a selhání ledvin.

Existovalo i podezření, že klasifikaci TiO2 mohla iniciovat kalciová lobby.

Podklady pro rozhodnutí:

ESFA risk assessment použitý pro zákaz TiO2 v potravinách

EFSA Journal – 2016 – – Re-evaluation of titanium dioxide E 171 as a food additive 2016

Authority-2019-EFSA_Journal

Pohled TDMA

Pigments-David-Lockley

Facebook
Twitter
LinkedIn